Po Ut St Št Pia So Ne

Mapový portál

mapový portál obce Dolný Lopašov

Zber papiera

Vedenie ZŠ v Dolnom Lopašove oznamuje občanom, že tradičný zber papiera sa uskutoční v neskoršom termíne, ktorý oznámi riaditeľ školy.

Daniela Branišová, 1. 4. 2020

Vývoz konárov

Dolný Lopašov

Daniela Branišová, 30. 3. 2020 Zobraziť viac

Zápis do Materskej školy v Dolnom Lopašove

Riaditeľka Materskej školy Dolný Lopašov oznamuje, že zápis detí na šk. rok 2020/2021 sa uskutoční 12. mája v budove MŠ.

Daniela Branišová, 27. 3. 2020 Zobraziť viac

Zmena otváracích hodín pre verejnosť - POŠTA DOLNÝ LOPAŠOV

Zmena otváracích hodín pre verejnosť - POŠTA DOLNÝ LOPAŠOV od 24.3.2020 do odvolania.

Daniela Branišová, 24. 3. 2020 Zobraziť viac

Zmeny v cestovných poriadok pre prímestskú dopravu s platnosťou od 20.3.

na základe rozhodnutia TTSK nastali zmeny v cestovných poriadok pre prímestskú dopravu s platnosťou od 20.3.
Premávanie autobusových liniek je v obmedzenom režime a autobusy jazdia v pracovných dňoch od 20.3. ako spoje v sobotu s posilnením o vybrané spoje.

Daniela Branišová, 23. 3. 2020 Zobraziť viac

Informačné letáky k Národnému projektu Podpora rozvoja a dostupnosti terénnej opatrovateľskej služby

Daniela Branišová, 23. 3. 2020 Zobraziť viac

Oznam - MUDr. Lucia Gajdošová

Dodržiavanie pravidiel karantény.

Daniela Branišová, 18. 3. 2020 Zobraziť viac

Oznam - ZŠ Chtelnica

ZŠ s MŠ Chtelnica oznamuje svojim žiakom, že po prihlásení sa na webovej stránke školy získajú pokyny na vypracovanie úloh a cvičení. Tieto úlohy je potrebné vypracovať z každého zadaného predmetu a budú podkladom na hodnotenie.

Daniela Branišová, 16. 3. 2020

Vývoz plastov

Obecný úrad oznamuje občanom, že dňa 16.marca 2020, t.j. v pondelok, sa uskutoční vývoz plastov. Žiadame občanov, aby zviazané vrecia s plastami vyložili pred svoje domácnosti.

Daniela Branišová, 10. 3. 2020

Triedením skla šetríme prírodné zdroje

Recyklovať sa dá donekonečna

Triedením skla šetríme prírodné zdroje. Recyklovať sa dá donekonečna

So SKLOM ako materiálom sa každý z nás stretáva takmer na dennej báze.  Pre svoje charakteristické vlastnosti hrá SKLO dôležitú úlohu v každodennom živote človeka. Stretávame sa s ním nielen vo forme  fliaš, pohárov, ale aj rôznych umeleckých predmetov alebo okien a dverí. Navyše, je to materiál, ktorý môžeme vďaka jeho vlastnostiam recyklovať takmer donekonečna.

SKLO patrí do zeleného kontajnera, ako napríklad nevratné sklenené fľaše, sklenené poháre a nádoby, sklenené črepy, fľaštičky od kozmetiky bez kovových a plastových uzáverov, tabuľové sklo z okien a dverí a pod.

Do kontajnera na SKLO nepatrí porcelán, keramika, autosklo, zrkadlá či počítačové obrazovky.

Ako to je s recykláciou?

Pri výrobe číreho skla sa do pece nikdy nesmie dostať sklo farebné, aby nedošlo k zafarbeniu. Navyše sa tam nesmie dostať žiadna iná nečistota, kov, keramika, porcelán atď. Sklenené odpady zo zelených kontejnerov sa najprv triedia a sú z nich odstránené najväčšie kusy nečistôt. Potom črepiny putujú na špeciálnu automatickú linku, ktorá zaistí čistotu vytriedeného skla. Farebné alebo číre sklo sa odváža na spracovanie do sklární.

Tam sa z upravených črepov vyrábajú nové sklenené obaly, ktoré majú rovnaké fyzikálne, chemické aj hygienické vlastnosti, ako keby boli vyrobené z prírodných materiálov.

Šetrime prírodné zdroje! SKLO je skvelým materiálom, ktorý je možné recyklovať donekonečna. A vďaka jeho recyklácii sa šetrí množstvo energie, a tým aj primárne suroviny (napr. povrchovo ťažené sklárske piesky).

Horšie to je však s časom jeho rozkladu. Trvá až 4000 a viac rokov, kým sa sklo v prírode rozloží. Aj preto by sme vratné fľaše mali vždy vrátiť do obchodu a zvyšné vhodiť do zeleného kontajnera, odkiaľ poputujú na recykláciu.

Prečo je užitočné triediť  sklo?

Správnym vytriedením skla a jeho následnou recykláciou opätovne získame materiál, z ktorého je bez akejkoľvek straty na kvalite možné vytvoriť znovu fľaše či iné produkty.

Sklo

Je dôležité nezabúdať, že zálohované fľaše nepatria do triedeného zberu, ale odovzdajte ho priamo v predajni. O všetko ostatné sa postará OZV ENVI - PAK.

Daniela Branišová, 19. 2. 2020 Zobraziť menej